JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O VLNU?
“ KVALITNÍ MATERIÁL SI ZASLOUŽÍ CITLIVOU PÉČI ”
Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a často ji stačí pouze vyvětrat.
“ VLNĚNÉ VĚCI NEJLÉPE PRÁT V RUCE (SVETRY) NEBO NA NÍZKOU TEPLOTU (MAX. 30) NA SPECIÁLNÍ PRORGAM NA VLNU ”
Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Před praním obraťte prádlo naruby!
“ K PRANÍ VLNY VŽDY POUŽÍVEJTE SPECIÁLNÍ PŘÍPRAVEK NA VLNU ”
Běžný prací prostředek je alkalický a obsahuje enzymy, které mohou poškodit správnou funkci vlněného vlákna. Nepoužívejte aviváž. Na praní používejte výlučně prací prostředek na vlnu s lanolinem např. Biowash, Lanolin, Tierre Verde, Grangers merino wash, Sonett wool care, atd.
“ VYPRÁNÍM TO NEKONČÍ - BACHA NA SUŠENÍ ”
Svetry ani jiné vlněné produkty nedoporučujeme sušit v sušičce. Vyhněte se také vysoušení prostřednictvím topení. Lehké oděvy (funkční prádlo první vrstvy) lze pro usušení pověsit na šňůru. Těžší vlněné oděvy (svetry a mikiny druhé vrstvy) je třeba sušit volně rozprostřené, položené na sušáku např. na ručníku, aby se nevytahaly.
“ LÉPŠÍ JE SKLADOVAT VLNĚNÉ OBLEČENÍ SLOŽENÉ V POLIČCE NAŽ NA RAMÍNKU A POZOR NA MOLY ”
Pověšené na ramínku se bude vytahávat, proto je raději pečlivě složte a uložte do poličky. Pokud se chcete pojistit proti molům, můžete je uložit do vakuovaného sáčku s levandulovou vůní, která je odpuzuje.